KAS MATKASAAPAD VÕI KERGED MATKAJALATSID?

KAS MATKASAAPAD VÕI KERGED MATKAJALATSID?

Varsti on meieni jõudmas ilusamad ilmad, mis tähendab värvilisi rabasi, värskeid metsi, põnevaid mägesi ning muid huvitavaid kohti. Kui aga ilm ei jõua matkaja soovidega kaasas käia tuleb vaid paksemini riidesse panna ning isegi pori ja lumi ei sega korralikku matkalist. Minnes aga matkale tuleb pinnale väga tähtis küsimus, milliseid jalatseid kanda, kas valida kerged matkajalatsid või panna jalga korralikud matkasaapad? Järgnevalt vaatame me lähemalt mõlema saapa eripärasi.

Mida panna matkale jalga?
Iga päev on tuhanded inimesed matkaradadel teed sisse kõndimas ning väga paljudel neist on jalas väga erinevad jalatsid. Maailmas on olemas ka matkaradasid, kus matkatakse paljaste jalgadega nagu näiteks Appalachian’i rajal. Matkata saab kõikide jalatsitega ning ka ilma, küsimus on vaid selles kui mugavaks, raskeks soovitakse enda matka teha ning kuidas jalatsid matkajat mõjutavad.

Mida vaadata jalatseid valides?
Kus matkatakse. Kividel ning mägedes, metsas või hoopis vesises soos, iga maapind on erinev ning selle tõttu peaks ka jalatsite valik olema erinev.
Kus matkatakse, näitab ka ära kui palju toetust on jalale vaja, kas on vaja kõrgeid saapaid, mis toetavad ka hüppeliigest või on piisavad mugavad tossude taolised kerged matkajalatsid. Matkates raskel pinnasel nagu lahtistel kividel hoiavad matkasaapad jalad õiges asendis ning väldivad libisemist, samuti on hüppeliiges ning kogu jalg kaitstud õnnetuste eest. Lihtsamatel metsaradadel piisab ka kergematest matkajalatsitest kuna metsas ei ole vaja maksimaalset kaitset jalgadele, jalatsid on kergemad ning nendes saab kiiremini liikuda.

Valik kergeid matkajalatseid!

Kui kiiresti kõnnitakse.
Matkasaapad on tugevamad, suuremad ning selle tõttu ka raskemad. Matkajalatsid on kergemad, mistõttu muutub üldine tempo kiiremaks, sest jalgadel ei ole lisakoormust. Matkasaabastega langeb keskmine kiirus ning jalad saavad suuremat koormust kuna iga sammuga on vaja üles tõsta raskemaid jalgu kui tavaliselt.

Kui pikk matk on ees? Nii pikale kui ka lühemale matkale on vaja väga heast materjalist ning hingavaid jalatseid, kasuks tuleb ka veekindlus. Kuna jalad higistavad, siis õiged jalatsid suunavad niiskuse välja hoides jalad kuivana.
Kindlasti tuleb enne matka mõlemad jalatsid sisse kanda olles kindel, et saapad ei hõõru. Miski ei riku matka edukamalt kui hõõruvad saapad. Lisaks võivad pikemal matkal olla erinevad teed erineva raskustaseme ning ilmaga, mistõttu tuleks valida jalatsid, mis oleksid mitmekesised ehk peaksid vastu ilmale ning maapinnale kus kõnnitakse. Valimaks aga matkasaabaste või matkajalatsite vahel tuleb arvesse võtta kõike eelolevat.

Kas kaasas kantakse matkakotti?
Raske matkakoti seljas kandmine annab jalgadele lisakoormust ning pikema aja jooksul võib seda tunda jalavaluga. Korralikud matkasaapad hoiavad jalad õiges asendis ning toetavad liikuvaid osi andes lisatuge. Kerged matkajalatsid sobivad kergemate seljakottidega või raske seljakotiga ning lühema matkaga.

Millist ilma on oodata?
Jalad peavad olema soojas ning kuivad. Oodates jahedamaid ilmu tuleb tähelepanu panna korralikele sokkidele ning soojadele saabastele. Saapad peavad olema väga hästi hingavad kuna liiga soojad või higistavad jalad võivad saada külma. Külmad jalad võivad tähendada aga külmetust ning matka enneaegset lõppu. Matkalistel on ette tulnud ka varvaste külmumisi mitte hingavate jalatsite tõttu – higised või märjad jalad ja madalad temperatuurid. Ilmaga peab ka tähele panema õhutemperatuuri ning temperatuuri maapinna peal, mis võib olla mitu kraadi külmem.

Kokkuvõttes oleneb matkasaabaste valik suuresti matka pikkusest, ilmast ning kõndimise kiirusest. Matkasaapad ning kerged matkajalatsid on mõeldud erinevate radade ning pikkuste jaoks, mistõttu teeb iga inimene ise otsuse, milliseid jalatseid ta kannab. Kõige tähtsam on tunda ennast mugavalt, soojalt ning rõõmsalt. Erinevaid saapaid saab tellida meie oma Eesti matkasaabaste e-poest!

Valik talvesaapaid


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 4% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 4% allahindlust oma esimeselt ostult!